میلگرد بستر چیست و چه مزایا و معایبی دارد

admin1 ۱۴۰۰/۱۱/۰۳

امروزه در حوزه ساختمان‌سازی شاهد استفاده از مصالح مختلفی برای انجام فرآیندهای خاص هستیم. یکی از نکات مهمی که همواره در صنعت ساختمان‌سازی باید مورد توجه قرار گیرد، غلبه بر نیروهای کششی و فشاری است که در زمان ساختمان‌سازی و پس از اتمام فرآیند اجرا ساختمان نیز شاهد آن هستیم. یکی از مصالح مهم برای ساخت یک ساختمان، میلگرد بستر است.
حال در این بین یکی از مصالحی که برای حل این مشکل مورد استفاده قرار می‌گیرد، بتن است. بتن جزو بهترین مصالح برای افزایش مقاومت ساختمان در برابر نیروهای فشاری به حساب می‌آید و به همین دلیل است که به منظور مدیریت این دسته از نیروها شاهد استفاده از بتن‌ها هستیم. از این رو،  استفاده از بتن اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است.
در این بین اما یکی از سوالات مهمی که همواره مطرح می‌شود، این است که برای مدیریت و غلبه بر نیروهای کششی لازم است تا چه اقدامی انجام شده و از چه مصالحی استفاده شود؟ در همین راستا برای حل این مشکل شاهد استفاده از مصالحی هستیم که در برابر این دسته از نیروها مقاومت بیشتری از خود نشان داده و این دسته از نیروها را مدیریت و مهار می‌کنند. برای رسیدن به این هدف شاهد استفاده از مصالحی به نام میلگرد بستر هستیم. این مدل از مصالح به بهترین شکل ممکن می‌توانند نیروهای کششی را مدیریت کرده و با استفاده از آن‌ها می‌توان اقدام به غلبه بر این دسته از نیروها کرد. به منظور بررسی و معرفی میلگرد بستر با ما در سایت آهن آنلاین همراه باشید تا در مورد این نوع از مصالح اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم.

میلگرد بستر چیست

اگر بخواهیم به بررسی و معرفی میلگرد بستر پرداخته و توضیحاتی را در مورد این دسته از میلگردها ارائه کنیم، باید گفت که این دسته از مصالح به عنوان یک جفت مفتول طولی تغییر شکل یافته شناخته می‌شوند؛ که به منظور استفاده مفتول‌های عرضی به صورت نردبانی یا خرپایی جوش داده شده و در ابعاد مناسب از آن‌ها در درزهای ملات بین ردیف‌های واحد بنایی استفاده می‌شود.
شاید برای شما این سوال بسیار مهم مطرح شود که واحد بنایی به چه معنایی است و این عبارت چه مفهومی دارد. به منظور پاسخ به این سوال باید گفت که واحد بنایی به بخش‌هایی از دیوار، جرز و ستون گفته می‌شود که در آن شاهد ترکیبی از مصالح بنایی و ملات هستیم. همچنین شاهد یک تعریف دیگر نیز برای میلگرد بستر هستیم که می‌توان از این تعریف برای معرفی این مدل از این مقاطع فولادی استفاده کرد. میلگرد بستر دسته‌ای از مصالح هستند که از آن‌ها برای تقویت فولادی ساختمان در بخش‌های دیوار‌های آجری و یا بلوک سیمانی استفاده می‌شود.

در صورتیکه به دنبال جدیدترین تغییرات و نوسانات قیمت میلگرد بستر هستید و نیاز دارید پیش از خرید از به‌روزترین نرخ بازار این نوع مقطع فولادی مطلع شوید می‌توانید به لینک فوق مراجعه کنید.

در این تصویر می‌توانید نحوه استفاده از میلگرد بستر را مشاهده کنید.
در این تصویر می‌توانید نحوه استفاده از میلگرد بستر را مشاهده کنید.

نکته مهمی که باید بدانید این است که مفتول ساخته شده از میلگرد استینلس استیل در اتصال بین سنگ بنایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای ستون‌های بنای ساختمان نیز شاهد استفاده از این دسته از مصالح هستیم که به منظور باربری عمودی و مایل مورد استفاده قرار گرفته و تاثیر بسیار زیادی در این بخش‌ها دارند.
نکته دیگری که باید به آن دقت کنید این است که برای ساخت میلگرد بستر لازم است تا توجه بسیار زیادی به رطوبت ملات ساختمان و امکان زنگ‌زدگی میلگرد داشته باشید، چرا که اگر به این مسئله دقت نکنید، این مسئله باعث می‌شود که استفاده از این دسته مصالح نه تنها به مقاومت سازه کمکی ‌نکند، بلکه استفاده از میلگرد بستر زنگ زده تبدیل به عاملی ‌شود که ساختمان را با مشکل مواجه کند.
در چنین شرایطی لازم است تا از مقاطع فولادی استفاده شود که در کنار مقاومت بالا، دارای قیمت مناسبی نیز باشند. اگر قصد دارید تا محصولی را خریداری کنید که در برابر رطوبت مقاومت بالایی داشته باشد، لازم است تا از میلگرد با جنس فولاد زنگ نزن استفاده کنید اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که استفاده از این دسته مصالح عملاً باعث افزایش هزینه اجرا پروژه‌ها می‌شود، چرا که قیمت این دسته از مصالح بسیار بالا است.
در این وضعیت می‌توان از مقاطع فولادی متداول فولادی استفاده کرد و قیمت میلگرد شاهین بناب، راد همدان و … در اینجا مطرح می‌شود و لازم به ذکر است که برای جلوگیری از خسارات ناشی از زنگ‌زدگی، می‌توان از میلگرد بستر گالوانیزه استفاده کرد و از این دسته محصولات در بنای ساختمان استفاده نمود.

تاریخچه استفاده و کاربرد میلگرد بستر

یکی از سوالات مهمی که همواره افراد در مورد مصالح مختلف می‌پرسند، تاریخچه استفاده از این مصالح است. به منظور پاسخ به این سوال باید گفت که بررسی منابع بین‌المللی نشان می‌دهد که تاریخچه استفاده از میلگرد بستر به ۱۸۱۳ میلادی باز می‌گردد و در اروپا برای اولین بار شاهد استفاده از میلگرد بستر بودیم.
از سوی دیگر نکته مهمی که باید بدانید این است که استفاده از میلگرد بستر در حدود هفتاد سال پیش آیین‌نامه مشخص و بین‌المللی پیدا کرد. در ابتدا کشور آمریکا برای استفاده از میلگرد بستر اقدام به ایجاد آیین‌نامه کرد. همچنین در حال حاضر نیز در کشورهای اروپایی و کشورهایی چون استرالیا، هند، کانادا، نیوزلند و… شاهد آیین‌نامه ملی برای استفاده از آن هستیم.

نحوه استفاده از میلگرد بستر و کاربر آن در ساختمان سازی

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.